• Menü
  • Kezdőlap
  • Rólunk
    • Alapítás, célkitűzéseink
    • Vezetőségi tagok
    • Ki az a nyirokteraputa?
    • Hogyan lehetsz tagunk?
    • Közhasznúsági jelentések
    • Dokumentumok
  • Nyiroködémával élni
    • A nyiroködéma
    • A nyiroködéma kezelése
    • Minden ami mozgás
    • Gyógyászati segédletek
    • Életmód
    • Galéria
  • Események, rendezvények
    • Előadások, beszámolók
    • Tanfolyam
    • Szakmai nap
    • Publikációk
    • Hírek, ajánlások
  • Kapcsolat
  • Szakember kereső

Támogatás és adó 1% felajánlás

A nyiroködéma kezelése

Kézi nyirok drenázs
(masszázs, manuális terápia)

A nyirokdrenázs a nyirokműködést serkentő eljárás, amely felgyorsítja a nyirok áramlását, illetve segíti a nyirokelvezetést. A nyirokáramlás felgyorsításával javul a szervezet általános állapota, csökken a szervezetet terhelő salakanyagok mennyisége, megnő a méreganyagok kiszűrése és  kiürülése. Javul a sejtek anyagcseréje, tápanyag és oxigén ellátása. Könnyebben gyógyulnak a meglévő sebek. Csökkenti a szöveti ödémákat. Mérséklődik a nyomás miatti fájdalom, feszülés. Aktiválja az immunrendszert és a sejt- és anyagcsere folyamatokat. Általánosan közérzetjavító. Relaxál testi, idegi, agyi szinten. Felgyorsítja a  gyógyulási folyamatokat.

A nyirokérrendszert a bőr és a kötőszövet masszírozásával aktiváljuk.

Kúraszerűen javasolt,hetente többször. Nem lehet egy kezelés alatt megtisztítani az egész szervezetet a felhalmozódott salakanyagoktól. Legkorábban csak néhány kezelés múlva mutathatunk fel egyértelműen látható és tapintható eredményt. Nincs káros mellékhatása.

A kézi nyirokdrenázs lényege,hogy a  szövetek között megrekedt  nyirokfolyadékot  először a kisebb, majd a nagyobb nyirokerekbe kell irányítani. A kezelés hatására új kapcsolatok alakulnak ki a nyirokérhálózatban.

A kézi nyirokdrenázs krónikus lábszársebek esetében is alkalmazható, ha a sebet nem kíséri gyulladás, pl. orbánc.

A kezelés a központi nyirokcsomók ingerlésével kezdődik, minden esetben a nyaki régióban, hogy a nyirokrendszer felkészülhessen a nagyobb nyirokmennyiség befogadására. Csak ezt követően történhet az ödémás végtag és testrész kezelése, egy végtagon a fogásokkal minden esetben a törzstől indulunk az ujjak irányába.

A tartós eredmény érdekében ajánlott a kézi nyirokdrenázs kezelést a kompressziós fáslizással és a tornával kiegészíteni.

Gépi kompresszió

A gép által előidézett nyomáshullám segíti a nyirokfolyadék kiürülését a szövetekből. A mechanikus kompresszió csak akkor alkalmazható, ha a kezelő meggyőződik arról, hogy a periféria felől a nyirokáramlás a központ felé akadálytalanul megtörténhet, azaz a nyirokelfolyásnak már nincs akadálya.

A  gépi kompresszió a mandzsetta rekeszein keresztül nyomást gyakorol a szövetekre, de a szállítás irányát nem tudja teljesen befolyásolni. Abban az esetben, ha az elvezetés még nem lehetséges a centrum felé, mert még nem nyitottak a nyirokutak, akkor a folyadék a nem kívánt helyekre áramolhat, fokozódhat az ödéma, romolhat a beteg állapota. Ezért a mechanikus gépi kezelést minden esetben a kézi nyirok drenázsnak és a kompressziós fáslizásnak kell megelőznie és kiegészítenie.

A készülékben az elektromos kompresszor levegőt nyom a géphez kapcsolt speciális mandzsettába. Az alsó végtagi nyiroködéma kezelésében csak több, minimum 4 rekeszes mandzsettát lehet használni. A mandzsetta az ujjaktól a törzs felé hullámszerűen töltődik fel levegővel.A kezelés elve azon alapszik, hogy a sorba kapcsolt pneumatikus rekeszek a nyirokerek pulzációját utánzó ritmussal kompressziós hatást fejtenek ki a végtag kötőszövetére. A kompressziós gépi kezelés alkalmazása során a vérnyomás érték kontrollálása  feltétlenül szükséges, mert befolyásolhatja a vérnyomást.

A mechanikus gépi kompressziós kezelést sok helyen használják, mint egyedüli nyiroködéma kezelési  módszert. Ez nem helyes. A nem megfelelő indikáció esetén és nem megfelelő géppel alkalmazott kezelésnek súlyos mellékhatásai lehetnek.

Fáslizás

A fáslizás többrétegű végtagi pólyázás, rövid megnyúlású, gumírozott fáslikkal történik. Aktív izomműködéskor a pólyák magas munkanyomása a nyirokerek ürülését segíti elő.

40-70-80 % közé tehető a nyújthatóságuk. OEP által támogatott a 70 %-os megnyúlású Rosidal K pólya. A teljes bandázshoz szükségesek egyéb kiegészítők. A pamut vagy a frottír csőharisnyát a bőr védelme miatt, higiéniai szempontok miatt húzzuk a végtagra. A vattatekercset az egyenletesebb nyomás biztosítása érdekében tekerjük a végtagra. Ennek alkalmazásával elkerülhetjük a kompressziós pólya által okozott bevágást. Ovális és vesealakú gumilapok segítségével mélyebben lévő kötőszöveti területekre tudunk hatni. Az ovális alakút a lapos felével a kézháton illetve a lábháton az ujjak alapízületéhez helyezzük. A vesealakú gumit a domború oldalával a kéz esetében a tenyéri oldalon a hüvelykujj alapízületéhez, a láb esetében a kül-, és belboka mögötti területre tesszük.

A kéz illetve a láb ujjainak a bandázsolására a nyújtható gézpólya a mollelast szolgál.

Segédeszköz szükséglet 1 lábra:1 db 8 cm-es, 4 db 12 cm-es rövid megnyúlású pólya, csőharisnya, 12 cm-es celluna vattatekercs, 2 db 4 cm-es mollelast, 1 db ovális és 2 db vesealakú gumi comprex.

Segédeszköz szükséglet 1 karra: 1 db 6 cm-es, 3 db 10 cm-es rövid megnyúlású pólya, csőharisnya, 10 cm-es celluna vattatekercs, 2 db 6 cm-es mollelast, 1 db ovális és 1 db vesealakú gumi comprex.

A kompressziós kötés felhelyezésekor a nyomást fokozatosan kell csökkenteni a periféria felől a végtag törzsi része felé haladva. Az intenzitás növelhető a húzások és a rétegek számával. Ügyelni kell arra, hogy ne alakuljanak ki hézagok, gyűrődések a fáslizás közben.

A kompressziós bandázs nem okozhat kellemetlen, szorító érzést, fájdalmat, zsibbadást. Ilyen esetben inkább távolítsuk el minimum a felső réteget a bandázsból. Ha a panaszok ezek után sem szűnnek meg, a teljes bandázst le kell szedni és újra felhelyezni.

Fontos, hogy a kompressziós kötés alatt a végtagok mozgását biztosítsuk. A szakszerű kötés alkalmazás a mozgás lehetőségét és a végtagok hajlatainak védelmét biztosítja. A betegek a bandázsban mozogjanak, sétáljanak, biciklizzenek, kocogjanak, felső végtagjukkal aktívan tevékenykedjenek. Így kompressziót gyakorlunk a szövetekre, mellyel fokozzuk a nyirokerek működését és a nyirokfolyadék visszaáramlását a nyirokérrendszerbe. A betegek általában a bandázst egész nap viselik, és ha alvás közben nem zavarja, akkor éjszakai használatára is ösztönözzük őket. Azért hogy az otthoni fáslizás megfelelő legyen, a beteget illetve hozzátartozóját megtanítjuk a rugalmas pólyák szakszerű felhelyezésére.

 

Navigáció

Kezdőlap
Bemutatkozás
A nyiroködéma
Események
Szakember kereső

Kapcsolat

Magyar Nyirokterapeuta Társaság
1116 Budapest, Kecskeméti József utca 42.
Telefon: +36 70 629 9275 (Füredi Rita, hívható munkaidőben)
E-mail: nyiroktarsasag@gmail.com

Magyar Nyirokterapeuta Társaság

© 2024 Magyar Nyirokterapeuta Társaság. Minden jog fenntartva. Impresszum Adatvédelmi nyilatkozat

Kreatív website